Snow Film Fest 2018

KST Krokus vás pozýva na celovečerné pásmo špičkových filmov o extrémnom lyžovaní, zimnom lezení a ďalších zimných športoch. Príďte si užiť príjemné popoludnie a večer so znamením dobrodružstva, adrenalínu a zimných športov.
Snow film fest je sesterským festival Expedičnej kamery, ktorý organizujeme na jar.

Čo: Snow Film Fest 2018
Kedy: 27. október 2018 od 16:00 do 20:00
Kde: Reštaurácia U Hricka (Mierová 670, 094 31 Hanušovce nad Topľou)

Harmonogram premietania:

16:00 – Otvorenie festivalu
I. BLOK (69 minút)
16:05 – Frozen Road
16:30 – In Gora
17:14 – Prestávka: 20 minút

II. BLOK (60 minút)
17:34 – Into Twin Galaxies
18:25 – Lapin Kulta
18:34 – Prestávka: 20 minút

III. BLOK (52 minút)
18:54 – Freezing
19:16 – Kámen, nůžky, Vagus
19: 46 – Ukončenie festivalu

Program:

Frozen Road
dĺžka: 25 minút, réžia: Ben Page (Veľká Británia), rok: 2017, Jazyk: anglický, české titulky
Jack London vraví, že každý muž, ktorý je mužom, dokáže cestovať sám. Ben Page je muž a cestuje po svete len s pomocou svojho bicykla a skúsenosti. Snímok Frozen Road sleduje jeho cestu zimnou Kanadou od juhu až na sever. Hľadá nielen dobrodružstvo, krásnu krajinu, ale aj dokonalú samotu. Navzdory nepriazni počasia a nástrahám osudu prechádza divočinou a prichádza k zisteniu, že táto cesta má ďaleko do romantických predstáv z tejto krajiny. Ben vo filme, ktorý sám natáča a režíruje, popisuje pocity frustrácie a prekvapenia ktoré zažíva počas jazdy naprieč poslednou veľkou divočinou.

In Gora
dĺžka: 44 minút, réžia: Andy Collet (Francúzsko), rok: 2017, Jazyk: anglický, české titulky
Byť digitálnym nomádom je dnes snom mnohých mladých ľudí. Val a Tim si ho splnili. Žijú v žltom americkom školskom autobuse, ktorý si upravili na pojazdný hostel a v ňom jazdia okolo sveta. Ženie ich predovšetkým hľadanie nedotknutého prašanu na horských úbočiach. Spolu s nimi sa na mesačné putovanie vydáva partia lyžiarov a snowboardistov z the Picture Family. Ich cieľom je nájsť to najlepšie jazdenie po ceste naprieč Rakúskom, Slovinskom, Bulharskom, Macedóniou a Čiernou Horou. Pri ceste po Balkánskom polostrove zažívajú všetko, len nie bežný život. Je to cesta plná zážitkov, stretnutí s miestnymi obyvateľmi a objavovaní miestnych svahov.

Into Twin Galaxies
dĺžka: 51 minút, réžia: Jochen Schmoll (Rakúsko), rok: 2016, Jazyk: anglický, české titulky
Traja dobrodruhovia, Sarah McNair-Landry, Erik Boomer a Ben Stookesberry si kladú neľahký cieľ. V mrazivých končinách Grónska, neďaleko Baffinovho zálivu, je dosiaľ nepreskúmaná rieka. Je to najsevernejšie položená rieka, ktorú kto kedy splavil na kajaku. Za pomoci snow kitu sa trojica vydáva naprieč polárnou pustatinou za 1000 km ďalekým snom, ktorý do tej doby videli iba na satelitných mapách. Expedícia bojuje s nástrahami Grónska, polárnym počasím, ľadovcovou krajinou a ďalšími prekážkami, ktoré sa im stavajú do cesty a veria, že stihnú doraziť k rieke práve včas, kedy už bude rozmrznutá, aby sa dala splaviť na lodiach. Ich najväčším motorom je odhodlanie.

Lapin Kulta
dĺžka: 9 minút, réžia: Petr Novák (Česká republika), rok: 2018, Jazyk: český
Čas letí a čo bolo tu, je už dávno preč. Všetkým nám pribúdajú roky, šediny, kilá a povinnosti. Ale môžeme hodiť starosti za hlavu a vyraziť. Trebárs sa vydať do miest, kde už sme boli a kde to v nás zanechalo hlboké spomienky. Jarda sa vydáva po stopách svojej študentskej cesty po Laponsku. Loď vymenil za lyže, leto za zimu, plavky za perovku. Pri prechode severských
zamrznutých riek a jazier vzdoruje mrazivým nociam a nečakanému otepleniu. Je za to však odmenený nezabudnuteľnými chvíľami radosti ale i pokojom, ktorý už inde než v divočine nenájde.

Freezing
dĺžka: 22 minút, réžia: Rob Lockyear & Jeremy Joyce (Veľká Británia), rok: 2016, Jazyk: anglický, české titulky
Keď sa povie surfovanie, väčšina z nás si predstaví piesočnú pláž, more, slnko a pohodu. Málokto už ale spojuje toto slovo s arktickou krajinou. Niekto predsa – kamaráti Jamie a Jeremy vyrážajú do islandského mestečka Grindavik, kde hodlajú čeliť studeným a neľútostným vlnám Atlantiku. Nie je to len oceán, ktorý im kladie odpor, je to tiež veľká zima, nedostatočné vybavenie a v neposlednom rade i nevôľa miestnych obyvateľov. Krátky snímok o tom, že surfovanie v polárnych krajinách nie je žiadna sranda. Alebo že by?

Kámen, nůžky, Vagus
dĺžka: 30 minút, réžia: Tomáš Koucký (Česká republika), rok: 2018, Jazyk: český
Vrcholový šport je iný svet. Je to dril, pot, peniaze, doping, reklama, média a zase len tvrdý tréning. Ostáva medzitým čas na radosť z pohybu? Našťastie stále existuje mnoho športovcov, pre ktorých je šport viac potešením než biznis. Ako prebieha príprava tréningovej skupiny bývalého českého reprezentanta v zjazde na lyžiach Ondreja Banka? Koho má okolo seba, kto maže lyže a kto umýva riad? Nazrite pod pokrievku sústredenia na svahoch Južnej Ameriky, v Chile. A to doslova. Menu totiž pripravuje známa kuchárka Kamu. Unikátne spojenie športu a gastronómie, z ktorého sa vám budú zbiehať sliny. Dobrou chuť.

Súťaž
Po skončení festivalu SNOW FILM FEST prebehne súťaž, ktorej sa môžu zúčastniť všetci návštevníci tohto festivalu. Každý, kto sa chce zúčastniť súťaže, musí vyplniť elektronický formulár, ktorý sa nachádza na stránke hlavného usporiadateľa.
Viac informácií o súťaži nájdete na stránke festivalu SNOW FILM FEST.

Vstupné:
dospelí – 2€,
študenti a dôchodcovia – 1€,
deti do 12 rokov – zdarma.

Partneri podujatia:
Mesto Hanušovce nad Topľou
Reštaurácia U Hricka

 

Kľúčové slová