Snow Film Fest 2023

Pekný deň priatelia,
dvanásty ročník Snow Film Festu je skoro tu!
Radi by sme Vás touto cestou pozvali na premietanie v našom meste.

Je to zimný brat podobne ladeného festivalu Expedičná kamera a spoločne sú najväčšími akciami svojho druhu u nás.
Od 20. októbra do 31. decembra prinesie dvanásty ročník tohto filmového festivalu osem snímok ako od českých, tak od zahraničných autorov. Ako každý rok sa do premietania zapojí viac ako 150 kín, kaviarní a kultúrnych domov po celej Českej republike a na Slovensku.

Tohtoročná filmová ponuka je opäť veľmi pestrá. Zaujíma vás skialpinizmus, freeride lyžovanie, snowboarding, kitesurfing, lode alebo lietadlá? Najväčší filmový festival zimných športov má vo svojej ponuke niečo pre každého. Tešiť sa môžete nielen na dobrodružné filmy plné adrenalínu a očarujúce prírody, ale aj úprimné ľudské príbehy.

V Hanušovciach sa uskutoční v sobotu, 4. novembra 2023, v telocvični Základnej školy, Štúrová 341.

Premietať začneme o 17:00 hod. Vstupné: 5€, deti do 12 rokov v sprievode rodičov majú vstup voľný. Predaj vstupeniek priamo na podujatí.

Filmová projekcia bude rozdelená do troch premietacích blokov. Príďte si užiť príjemné popoludnie a večer s vôňou diaľok a dobrodružstva.

PROGRAM:

17:00 – OTVORENIE FESTIVALU

I. blok: 85 min.

17:05 – SPEEDUP: HIMÁLAJSKY PRÍBEH – Nemecko, Réžia: Dario Tubaldo, Jazyk: angličtina/ české titulky, Téma: horolezectvo a lyžovanie, Dĺžka: 55 min.Čo sa dá stihnúť za 10 hodín? Napríklad vyliezť na sedemtisícovku a zalyžovať si na nej? Horolezec a extrémny skialpinista Benedikt “Beni” Böhm láme rekordy v rýchlostných výstupoch na vysoké hory sveta, ktoré potom zjazdí na lyžiach. Svoje výstupy uskutočňuje rýchlym a ľahkým štýlom, pričom na vrchol vystúpi a do základného tábora sa vráti za 24 hodín alebo menej.

18:00 – LAPLAND EXPLORER – Španielsko, Réžia: Nika Ballus, Jazyk: angličtina/ české titulky, Téma: kitesurfing, Dĺžka: 20 min.Nika Ballusová, aktuálna držiteľka Guinnessovho rekordu za najdlhší výlet na kitesurfe bez podpory, utrpela v roku 2019 nehodu, ktorá jej zmenila život… Viac ako rok sa zotavovala v nemocnici po úplnej rekonštrukcii nohy a snívala o ďalšej ceste. Jej sen sa po troch rokoch stáva skutočnosťou. V apríli 2022 sa vydáva na svoj prvý sólo traverz fínskeho a nórskeho Laponska: bez podpory, len s lyžami, výstrojom a sánkami… A je to poriadna jazda!

18:20 – LALODGE – Francúzsko, Réžia: Hugo Laugier, Jazyk: francúzština/ české titulky, Téma: freeskista , Dĺžka: 10 min.Aké zimné disciplíny dokáže freeskista Hugo Laugier? Vtipný skeč o tom, ako si freeskista Hugo oblečie svoj najlepší dres a v sprievode svojho “trénera” a päťnásobného olympijského medailistu Martina Fourcada si vyskúša biatlon, slalom a dokonca aj hokej! Vychutnajte si desať minút zábavy a nevšedného predstavenia v jednej z epizód seriálu LALODGE.

18:30 PRESTÁVKA 10 min.

II. blok: 89 min.

18:40 – WAVY: PLAVBA MÔJHO ŽIVOTA – Nórsko, Réžia: Nikolai Schirmer, Jazyk: angličtina/ české titulky, Téma: vodáctvo a freeride , Dĺžka: 45 min.Lyžiarska odysea v mrazivých severných fjordoch Nórska. Dvojica freeriderov na palube lode excentrického kapitána Crocsa sa vydáva na cestu k vysnívanej hore. Ich cieľom sú skalné veže Kvænangstindan vystupujúce z vĺn Nórskeho mora, kde si Nikolaj spomína, že pred viac ako desiatimi rokmi videl lyžiarsku trať… Film o priateľstve, ceste do neznáma, ale hlavne plný neuveriteľne fantastických zjazdov!

19:25 – OSAMENIE – Kanada, Réžia: Heather Mosher, Jazyk: angličtina – české titulky, Téma: horolezectvo, Dĺžka: 44 min.Ako sa vyrovnať so smrťou blízkeho človeka? Profesionálna horolezkyňa a horská vodkyňa Sarah Hueniken zasvätila horám celý svoj život. Keď počas jedného z jej zážitkových lezeckých kempov zasiahne lezca v stene lavína a zahynie jedna z jej najlepších priateliek, prepadá sa Sarah psychicky na samé dno. Upadá do temnoty, ktorá zasiahla aj mnoho iných horských vodcov po tom, čo zažili tragickú nehodu. Cesta k uzdraveniu a znovunájdeniu istoty v horách zavedie Sarah do troch náročných mixových stien kanadských Skalistých hôr, ktoré sa pokúsia zdolať za jediný deň. Dokáže prekonať traumatický zážitok a nájsť opäť sama seba?

20:09 PRESTÁVKA 10 min.

III. blok: 79 min.

20:19 – LUŽBA: DUŠA SIBÍRA – Rakúsko, Réžia: André Costa , Jazyk angličtina/ ruština/české titulky, Téma: freeride, Dĺžka: 20 min.Hľadanie nadýchaného prašanu zavedie štyroch rakúskych lyžiarov na rozľahlé zasnežené pláne Sibíri. Prichádzajú do odľahlej dediny Luzba uprostred hôr, kde stretávajú Antona Lementeva, štyridsaťročného priekopníka freeridu. Jeho spomienky na priekopnícke lyžiarske výpravy do miestnych hôr nás zavedú do dávnych čias, keď on a jeho priatelia hľadali únik z neďalekého špinavého priemyselného mesta Novokuzneck. Skupina lyžiarov sa spoločne vydáva na cestu za najlepším prašanom svojho života, ale zároveň nahliadne do hlbín svojráznej ruskej duše.

20:39 – SALAŠ: GRUZÍNSKY FREERIDE – Česká republika, Réžia: Ondřej Pekárek, Jazyk: čeština, Téma: freeride, Dĺžka: 20 min.Zapichnite prst do mapy Veľkého Kaukazu, kúpte si stan a varič, vyrobte expedičné sane a vyrazte v ústrety neznámemu. Práve o tom je nový film s názvom Salaš od Freerideguides.cz, ktorý vznikol pri objavovaní novej lokality v Gruzínsku.

20:59 – LINE AND AIR – Švajčiarsko, Réžia: Geraldine Fasnacht, Jazyk:angličtina/ české titulky, Téma: snowboarding a lietanie, Dĺžka: 39 min.Úchvatná kombinácia snowboardingu a lietania. Profesionálny snowboardista a pilot Géraldine Fasnachtová spája svoje dve najväčšie vášne, aby sa spojila s Marion Haertyovou a Christinou Lusti, aby si zajazdili na neuveriteľne odvážnych a inak nedostupných líniách uprostred Álp. Vydávajú sa po stopách priekopníkov letectva, ako bol Hermann Geiger, ktorý v roku 1921 pristál na doteraz najvyššom bode v Európe – ľadovci Monte Rosa vo výške 4 370 metrov nad morom. Vo filme nás Geraldine pozýva na palubu svojho ultraľahkého lietadla, aby sa s nami podelila o svoje filozofiu, preletieť neuveriteľnou krajinou a vychutnať si absolútnu slobodu jazdy na snowboarde v čerstvom prašane.

21:38 UKONČENIE FESTIVALU