Expedičná kamera 2023

Klub slovenských turistov Krokus a mesto Hanušovce nad Topľou, vás pozývajú na celovečerné pásmo najlepších outdoorových filmov minulej sezóny. Tento unikátny projekt aj tohto roku prináša tie najlepšie cestovateľské a dobrodružné filmy z medzinárodnej aj domácej produkcie. Výpravy do vnútra džungle, neuveriteľné výkony na skalách, splavy po divokých riekach, adrenalínové šialenstvá, návštevy domorodých kmeňov, stovky nabehaných kilometrov, outdoorové hviezdy, či neznámych a predsa úžasných cestovateľov. To všetko budete máť možnosť zažiť behom festivalu.

Čo: Expedičná kamera – Hanušovce nad Topľou
Kedy: 22. apríl 2023, od 17:00 do 21:00
Kde: kinosále mestského domu kultúry, Zámocká 159, Hanušovce nad Topľou
Vstupné: dospelí 5€, deti do 12 rokov v sprievode rodičov majú vstup voľný, druhý a tretí blok 3€. Malé občerstvenie zdarma.

Program:

od 17:00 « otvorenie festivalu »

« I. BLOK: 61 minút »

od 17:03 – Madagaskar – ostrov duchov a kúziel
Rok: 2019, Dĺžka: 46 min, Krajina pôvodu: Česko
Dokument zachytáva pátranie po údajnej záhadnej bytosti menom kalanoro, žijúcej v odľahlých miestach ostrova Madagaskar. Tento tvor má podľa domorodcov magickú moc, nadprirodzenú silu a telepatické schopnosti. Obyvatelia Madagaskaru v neho veria a majú k nemu veľký rešpekt. Členovia expedície sa zúčastnia niekoľkých obradov, takzvanej tromby, na vyvolávaní tejto chlpatej, asi meter vysokej bytosti.

od 17:49 – Vznešená
Rok: 2022; Dĺžka: 15 min; Krajina pôvodu: USA
Efektívna komunikácia je výzva, ktorej čelí každý horolezec. Je to šport, ktorý vyžaduje intenzívne sústredenie, spoluprácu a prekonanie strachu. Pre nepočujúcu horolezkyňu Sonyu Wilson sú komunikácia a komunita životne dôležité. Elevated je neverbálny film zdieľajúci Sonyinu skúsenosť nepočujúcej ženy a horolezkyne pracujúcej na prekonaní priepasti mezdi nepočujúcimi komunitami a outdoorovým priemyslom.

od 18:04 « prestávka – 10 minút »

« II. BLOK: 66 minút »

od 18:14 – Dovolenka na Baffinovom ostrov
Rok: 2022; Dĺžka: 12 min; Krajina pôvodu: Kanada
Hľadáte romantickú dovolenku? Skúste Baffinov ostrov! Pamätajte: expedícia je to isté ako dovolenka, záleží len na vašom prístupe. Erik Boomer a Sarah McNair-Landry sa vo filme vydávajú na odvážnu 45 dennú expedíciu na odľahlý Baffinov ostrov, aby hľadali skaly, na ktoré by sa dalo vyliezť a nepreskúmané rieky, ktoré by si dali splaviť.

od 18:26 – Strážcovia údolia sopky Tupungato
Rok: 2022; Dĺžka: 20 min; Krajina pôvodu: Čile
Film ukazuje neuveriteľný výstup a zostup najvyššej hory centrálneho Čile na bicykli. Sopka Tupungato (6 570 m nm) je vzdialená len 80 km od hlavného mesta Santiago de Chile, ale z dôvodu zlej dostupnosti sa toho o nej veľa nevie.

od 18:46 – Ticho
Dĺžka: 9 min; Krajina pôvodu: Kanada
Občas toho začnete mať dosť a potrebujete utiecť niekam, kde nezáleží na tom ako efektívny ste dnes boli a koľko ste toho splnili. Film sleduje Reinisa, ktorý strávil dva týždne vo švajčiarskych Alpách. Každý deň chodil hore a dole, plával v mrazivých vodách a hlavne trávil čas sám so sebou.

od 18:55 Najdlhšia svadobná cesta?
Rok: 2021; Dĺžka: 25 min Krajina pôvodu: ČR
Mladí dobrodruhovia Peggy Marvanová a Adam Záviška o sebe hovoria ako o normálnych ľuďoch, ktorí jednoducho len idú za svojimi snami. Týmto spôsobom si už na svoje konto stihli pridať také úsechy, ako napríklad víťazstvo na slávnom závode Tour Divide (4500 km) alebo svetové prvenstvo na zimnej polárnej výzve Lapland Extreme Challenge. Ich motto znie „veľký cieľ dáva životu veľký zmysel.“

od 19:20 « prestávka – 10 minút »

« III. BLOK: 86 minút »

od 19:30 – Divoké vody
Rok: 2022, Krajina pôvodu: Francúzsko, Réžia: David Arnaud, Dĺžka: 86 minút

Objavte príbeh jednej z najúspešnejších kajakárok svojej generácie – Nourie Newman. Filmovému režisérovi Davidu Arnaudovi sa podarilo poodhaliť Nouriu ako nikdy predtým. Zisťujeme, že zápasí s vecami, ktoré občas ovplyvňujú aj ijej športové výkony a možnosti posúvať svoje hranice.

od 20:56 « Ukončenie festivalu »