Južný Zemplín – Veľký Milič

KST Krokus Hanušovce nad Topľou si dovoľuje pozvať svojich členov, sympatizantov KST i všetkých nadšencov turistiky z nášho mesta a okolia, na poznávací autobusový zájazd na južný Zemplín a sever Maďarska, v nedeľu 09. augusta 2015.

Program:
Poznávanie južnej časti Zemplína, prehliadka ROP íkov v okolí Slanskej Huty, výstup na Veľký Milič, návšteva hradu Füzér v Maďarsku.

Východiskový bod: Slanská huta
Cieľový bod: Obec Füzér s rovnomenným hradom

Predpokladaná trasa výstupu:
Slanská Huta – ROP íky – jazero Izra – Malá Izra – Kopáska – Malý Milič – Veľký Milič – hrad Füzér [Maďarsko]

Náročnosť: stredne náročná túra
Prevýšenie: 435 m
Počet miest v autobuse: 45
Cestovné: 10 € nečlen, 8 € člen , 5 € seniori a ZŤP, študenti a TOM
Odchod autobusu: 6:30 hod. z parkovisku pred COOP Jednota v Hanušovciach n/T
Predpokladaný návrat: 19:00 hod.

Prihlášky a informácie: do 7. augusta 2015 On-line prihláška alebo Ján Hreha (telefón: 0904 865 595). Prosíme, nenechávajte si nahlásenie účasti na poslednú chvíľu.

Zaujímavosti o lokalite: ROP íky – objekt ľahkého opevnenia vzor 37 alebo ľudovo Ropík, je typ železobetónového objektu ľahkého opevnenia budovaného v rámci výstavby česko-slovenského opevnenia štátnej hranice. Ľudové označenie Ropík, resp. Řopík, vzniklo odvodením od skratky Riaditeľstva opevňovacích prác (skrátene ROP/ŘOP), ktoré výstavbu týchto objektov riadilo a zadávalo externým stavebným firmám.

Hraničný vrch Veľký Milič (maď. Nagy – Milic) sa nachádza na slovensko – maďarskej hranici v Slanských vrchoch, v podcelku Milič. Naviac, s výškou 895 m n m, je najvyšším vrcholom tejto našej najdlhšej hranice. V roku 1967 bol vyhlásený za štátnu prírodnú rezerváciu, neskôr novelizovaný na národnú prírodnú rezerváciu. Nachádza sa tu aj Prírodná pamiatka Miličská skala a vysoký hraničný stĺp s Maďarskou republikou.

Hrad Füzér, v maďarčine Füzér vár, je veľmi zachovalá zrúcanina v maďarských Zemplínskych vrchoch. Nachádza sa v severnej časti východného Maďarska. Často býva považovaná za jednu z najkrajších zrúcanín Maďarska.Pod hradom je malebná dedinka s kalvinským kostolom so stropnými maľbami z 19. storočia. Vstupné na Hrad sa pohybuje okolo 500 HUF pre dospelých, 300 HUF pre študentov a dôchodcov. Deti do 6 rokov a ZŤP zdarma. Z dostupných materiálov sa nedá zistiť či berú eurá. Odporúčame mať pri sebe forinty.

Všetkých srdečne pozývame a tešíme sa na Vašu účasť.

velky_milic
Hraničný stĺp na Veľkom Miliči

fuzer-2
Hrad Füzér