Nízke Tatry – Siná

KST Krokus Hanušovce nad Topľou si Vás dovoľuje pozvať na autobusový zájazd do Nízkych Tatier, v nedeľu 31. júla 2016.

Typ podujatia: vysokohorská turistika
Východiskový bod: Demänovská jaskyňa slobody, zastávka SAD, parkovisko    
Konečný bod: Demänovská dolina
Dĺžka túry: 8 km
Celkový čas: 5:00 hod.
Prevýšenie: 780m

Náročnosť: Náročná a dlhá celodenná vysokohorská túra s veľkým prevýšením. Pomerne dlhý úsek vedie vysokohorskou krajinou nad hornou hranicou lesa s nestálym počasím. Za zníženej viditeľnosti je nevyhnutná vyššia pozornosť, opustenie chodníka môže byť nebezpečné. Na Sinej neodporúčame pokračovať po hrebeni smerom na severovýchod, terén má miestami horolezecký charakter.

Vedúci podujatia: Ján Hreha, tel.: +421 904 865 595, e-mail: jan.hreha@gmail.com
Trasa: Demänovská jaskyňa slobody – pod Repiskami – sedlo Sinej – Siná – sedlo Sinej – Demänovská dolina

Popis trasy: Od parkoviska pri Demänovskej jaskyni slobody (860 m) sa vydáme po zelenej turistickej značke (5426) hore Demänovskou dolinou na rázcestie pod Repiskami (831 m). Na mieste vetvenia hlavnej doliny odbočuje doprava žlto značkovaný turistický chodník (8619), ktorý vedie hore dolinou Radová. Dno bizarnej doliny s početnými skalnými útvarmi má krátke úseky stupňovitého riečiska s vymletými tzv. krútňavovými hrncami. V závere doliny je trasa výstupu strmšia. Po chodníku vystúpime do príkreho svahu, až prídeme na zalesnený plošinový chrbát, z ktorého pokračujeme cez les do sedla Sinej (1 301 m) v bočnej rázsoche Bôru. Zo sedla vedie doprava strmý chodník so žltými významovými značkami, ktorý sa  končí na ostrom skalnatom vrchu Siná (1 560 m) s veľkolepým výhľadom. Pokračovať po hrebeni ďalej na sever neodporúčame, terén v týchto miestach nadobúda horolezecký charakter. Po návrate z vrcholu Sinej do sedla sa cez dolinu Radová vrátime do Demänovskej doliny.

Cestovné: 15 € nečlen, 12 € člen KST, 10 € seniori, ZŤP, 8 € študenti a TOM
Zraz účastníkov: 4:45 hod.
Odchod autobusu: 5:00 hod. z parkoviska pred reštauráciou Topľa.
Predpokladaný návrat: 19:00 hod.

Prihlášky: On-line prihláška, alebo telefonicky Ján Hreha (telefón: 0904 865 595)
Uzávierka prihlášok a platba: Na podujatie je potrebné sa záväzne prihlásiť a uhradiť poplatok do 29.7.2016 (piatok).

Počet miest v autobuse: Počet účastníkov je obmedzený počtom miest v autobuse (45).
Uprednostnení budú členovia KST Krokus pred nečlenmi a nečlenovia podľa poradia v akom sa prihlásia a zaplatia cestovné. Členovia KST sú poistení, nečlenovia si pripoistenie pre zásah HS zabezpečujú sami.

Poznámka: V prípade nepriaznivého počasia má organizátor právo výstup zrušiť, alebo preložiť na iný termín. Informácia o konečnej verzii odchodu bude zverejnená na klubovej webovej stránke a vývesnej tabuli.

Všetkých srdečne pozývame a tešíme sa na Vašu účasť.