Snow Film Fest 2019

KST Krokus vás pozýva na celovečerné pásmo špičkových filmov o extrémnom lyžovaní, zimnom lezení a ďalších zimných športoch. Príďte si užiť príjemné popoludnie a večer so znamením dobrodružstva, adrenalínu a zimných športov.
Snow film fest je sesterský festival Expedičnej kamery, ktorý organizujeme na jar.

Čo: Snow Film Fest 2019
Kedy: 26. október 2019 od 17:00 do 20:30
Kde: Krajské múzeum – Kaštieľ Hanušovce (Zámocká 160/5, 094 31 Hanušovce nad Topľou)

Harmonogram premietania:

17:00 – Otvorenie premietania

I. BLOK (56 minút)
17:05 – Čriepky zo života horolezca
17:33 – Queen Maud Land

Prestávka: 20 minút

II. BLOK (54 minút)
18:21 – Surfer Dan
18:29 – Ice and Palms
19:01 – Môj svet

Prestávka: 20 minút

III. BLOK (52 minút)
19:35 – Onekotan

20:20 – Ukončenie premietania

Informácie o filmoch:

Čriepky zo života horolezca (bonusový film)
dĺžka: 27 minút, réžia: Libor Dušek/ Alternative.NOW (Česká republika), rok: 2018, jazyk: český

Miroslav Šmíd fenomenálny dobrodruh, priateľmi prezívaný Lanč. Samorast pochádzajúci z Police nad Mětují je nielen v Českom okruhu horolezcov známy predovšetkým pre svoje sólové výstupy a založenie MFOF v Tepliciach nad Mětují. Ochutnajte trochu zo života a diela lezca na piesku, horolezca v európskych horách a svetových veľhorách. Renesančný fotograf, filmár, spisovateľ, organizátor a vizionár. To bol Miroslav Šmíd, veľký, hoci niekedy rozporuplný človek. V roku 1993 sa za doposiaľ nevyjasnených okolností zrútil počas sólového výstupu cesty Lost Arrow.

Queen Maud Land (súťažný film)
dĺžka: 28 minút, réžia: Cedar Wright, Taylor Keating (USA), rok: 2018, jazyk: anglický, české titulky

Zem kráľovnej Maud je skalnatá časť Antarktídy, úchvatne krásna, ale aj chladná, nepriateľská a odľahlá oblasť sveta. Aj napriek tomu, alebo práve preto je vyhľadávaným miestom pre extrémne expedície. Skupina elitných horolezcov v zložení Alex Honnold, Conrad Anker, Jimmy Chin, Cedar Wrigt, Savannah Cummins a Anna Pfaff sa vydávajú zdolať monumentálne skalné veže vystupujúce z tejto nehostinnej belostnej krajiny. Z lezenia za polárnym kruhom mrazí až v kostiach a neutíchajúci chlad je aj pre tak skúsenú skupinu lezcov obrovská výzva. Ťažké podmienky a vedomie vzdialenosti od civilizácie na nich spoločne pôsobia dojmom, že sa ocitli na samotnom konci sveta.

Surfer Dan (súťažný film)
dĺžka: 8 minút, réžia: Tim Kemple (USA), rok: 2018, jazyk: anglický, české titulky

Dan pre svoje surfovanie nepotrebuje oceán, piesok, slnko ani slušivé plavky. Všetko potrebné pre jeho koníček nachádza v ľadových vlnách Horného jazera v Michigane uprostred treskúcej zimy. Môže sa to zdať ako tá najmenej atraktívna destinácia na surfovanie, ale pre Dana je všetko o uhle pohľadu a o vnímaní. V čase nekonečných príležitostí na cestovanie niekedy zabúdame, že vlastný dvorček skrýva svoju vlastnú vznešenosť. Stačí prísť na to, ako ju nájsť.

Ice and Palms (súťažný film)
dĺžka: 32 minút, réžia: Phillipe Becker/ El Flamingo (Nemecko), rok: 2018, jazyk: anglický, české titulky

Jochen a Max už vyrazili za mnohými horskými dobrodružstvami. Počas jedného takého lyžovania vo vzdialených oblastiach sa v ich mysliach zrodil nápad. Lyžiarska expedícia, ktorá začína priamo na prahu ich domu. Päť týždňov, 1800 kilometrov, 35 000 metrov vertikálne a sen sa stane skutočnosťou! Jochen Mesle a Max Kroneck sa chystajú na svoju doteraz najväčšiu a najpozoruhodnejšiu lyžiarsku výpravu. Zadanie znie: prejsť  na bicykli naprieč alpským pohorím, zlyžovať tie najviac ikonické horské svahy, ktoré po ceste uvidia a na konci sa vykúpať v mori vo francúzskom Nice. Motor nie je povolený.

Môj svet (bonusový film)
dĺžka: 14 minút, réžia: Filip Louma, Debora Vaňková/ 4Freedom film (Česká republika), rok: 2018, jazyk: český

Nahliadnite do sveta extrémneho športovca Jána Venci Franckeho. Svet, celok prírody, vecí, miest a udalostí, ktoré sú nám prístupné cez zmysly, skúsenosti, rozum a emócie. Náš jeden svet má viac ako sedem a pol miliardy rôznych svetov a pohľadov na neho. Vencův svet je jeden z nich. Láska k rodine, športu, hudbe, extrémnym výzvam, úcta k prírode, pôžitkárstvo a mnoho ďalšieho. A možno, že práve jeho svet, môže inšpirovať aj ten váš.

Onekotan (súťažný film)
dĺžka: 52 minút, réžia: Simon Thussbas (Rakúsko), rok: 2015, jazyk: anglický, české titulky

V Tichom oceáne je ostrov. Na tom ostrove je jazero a uprostred neho čnie k nebu vrchol. Ostrov sa volá Onekotan a vrchol meno nemá. Ide o zvyšky rozpadnutej sopky. Je to jedno z najizolovanejších miest na zemi, počasie je tu nepredvídateľné a podmienky sú absolútne nevhodné k trvalému obývaniu. Kto vie, prečo Matthiasa Haunholdera poháňa túžba zlyžovať vrchol tejto sopky na lyžiach. Vydáva sa teda so skupinou dobrodruhov za týmto cieľom a statočne čelí nástrahám nevľúdneho a nedostupného ostrova. Lenže čo človek potrebuje ešte viac, než splniť si sen? Vrátiť sa domov?

Súťaž:

Po skončení festivalu SNOW FILM FEST prebehne súťaž, ktorej sa môžu zúčastniť všetci návštevníci tohto festivalu. Každý, kto sa chce zúčastniť súťaže, musí vyplniť elektronický formulár, ktorý sa nachádza na stránke hlavného usporiadateľa.

Viac informácií o súťaži nájdete na stránke festivalu SNOW FILM FEST.

Vstupné:

dospelí – 3€,
študenti a dôchodcovia – 2€,
deti do 12 rokov – zdarma.

Partneri podujatia:

Krajské múzeum – Kaštieľ Hanušovce

Kľúčové slová