Vysoké Tatry – Bystré sedlo

KST Krokus Hanušovce nad Topľou pozýva na autobusový zájazd do Vysokých Tatier, ktorý sa uskutoční v nedeľu 26. júna 2016. Cieľom zájazdu je prechod cez Bystré sedlo. Trasa vedie cez Mlynickú a Furkotskú dolinu.

Trasa: Štrbské Pleso 1346m –  Hotel FIS, skokanské mostíky – vodopád Skok – Bystré sedlo – rázc. vo Furkotskej doline – Chata pod Soliskom – Štrbské pleso. 

Popis trasy: Zo Štrbského plesa [športový areál] vedie turistický chodník lesom. Stúpa krátkymi serpentínami až do pásma kosodreviny, kde je stúpanie miernejšie až po vodopád Skok. Výstup nad vodopád je zabezpečený reťazami. V strednej časti Mlynickej doliny je stúpanie miernejšie, dostanete sa na skalný prah k Nižnému a Vyšnému Koziemu plesu. Potom Vás čaká podobný výstup k Capiemu plesu (2075m). Odtiaľ ponad pleso do úbočia Bystrého sedla s množstvom serpentín a traverzom pod záverečný skalný žľab. Výstup pokračuje pomocou reťazí až do sedla. Zo sedla nasleduje zostup krátkymi zákrutami a traverzom v sutinách Furkotského štítu až k Vyšnému Wahlenbergovmu plesu (2157m), potom nasleduje prudký zostup k Nižnému Wahlenbergovmu plesu. Od plesa je terén miernejší. Z rázcestia vo Furkotskej doline sa vydáte na Chatu pod Soliskom, odkiaľ sa dá zísť po zjazdovke na Štrbské pleso, prípadne sa zveziete sedačkovou lanovkou.

Na túre uvidíte:

  1. Vodopád Skok – 25m vysoký vodopád v strede Mlynickej doliny
  2. Vyšné (2109m) a Nižné Kozie pleso
  3. Capie pleso (2075m)
  4. Vyšné (2157m) a Nižné (2053m) Wahlenbergovo pleso
  5. z Bystrého sedla je obmedzený, ale pekný výhľad do Furkotskej a Mlynickej doliny

Vedúci podujatia: Ján Hreha, telefón: 0904 865 595, e-mail: jan.hreha@gmail.com
Cestovné: 12 € nečlen, 10 € člen KST, 8 € seniori, ZŤP, 6 € študenti a TOM
Odchod autobusu: 5:30 z parkoviska pred reštauráciou Topľa.
Predpokladaný návrat: 19:00 hod.

Typ podujatia: vysokohorská turistika
Východisko: Štrbské pleso
Cieľ: Štrbské pleso
Dĺžka túry: 17 km
Celkový čas: 6:50 hod.
Prevýšenie: 1140m
Náročnosť: náročná, celodenná túra

Prihlášky: On-line prihláška, alebo telefonicky Ján Hreha (telefón: 0904 865 595)
Uzávierka prihlášok a platba: Na podujatie je potrebné sa záväzne prihlásiť a uhradiť poplatok do 25.6.2016 (piatok).

Počet miest v autobuse: Počet účastníkov je obmedzený počtom miest v autobuse (45). Uprednostnení budú členovia KST Krokus pred nečlenmi a nečlenovia podľa poradia v akom sa prihlásia a zaplatia cestovné. Členovia KST sú poistení, nečlenovia si pripoistenie pre zásah HS zabezpečujú sami.

Poznámka: V prípade nepriaznivého počasia má organizátor právo výstup zrušiť, alebo preložiť na iný termín. Informácia o konečnej verzii odchodu bude zverejnená na klubovej webovej stránke a vývesnej tabuli.

Všetkých srdečne pozývame a tešíme sa na Vašu účasť.