Vysoké Tatry – Sedlo pod Ostrvou (Ostrva)

Klub slovenských turistov Krokus Hanušovce n/T, pozýva svojich členov, sympatizantov KST i všetkých nadšencov turistiky, na autobusový zájazd do Vysokých Tatier, v nedeľu 16. októbra 2022.

Plánovaný program:
Typ podujatia: vysokohorská turistika
Miesto podujatia: Vysoké Tatry
Dátum konania: 16. 10. 2022
Východiskový bod: Štrbské pleso
Konečný bod: Popradské pleso TEŽ
Dĺžka túry: 13,2 km
Časová náročnosť: 4:15 hod.
Stúpanie / klesanie: 836 m
Náročnosť: stredne náročná túra s výstupom do vysokohorského prostredia
Doprava: Mikrobus (20 miest)

Trasa:
modrá turistická značka: Štrbské Pleso – Liečebný dom Solisko – červená turistická značka: Rázcestie pred Heliosom – Rázcestie nad Popradským plesom – chata pri Popradskom plese – okolie Popradského plesa (Majláthova chata, Symbolický cintorín) – Sedlo pod Ostrvou – Popradské pleso – modrá turistická značka: Popradské pleso zastávka TEŽ (Celkový čas – 4:15).

Popis trasy:
Túra je stredne náročná. Chodník od Popradského plesa prudko stúpa v serpentínach po červenej značke Tatranskej magistrály až do Sedla pod Ostrvou. Počas výstupu aj priamo zo sedla sa otvárajú nádherné pohľady na Popradské pleso, Mengusovskú aj Zlomiskovú dolinu, ako aj okolité štíty.Ostrva je v porovnaní s inými známymi tatranskými vrchmi nie veľmi vysoká, z hľadiska návštevnosti sa však radí k špičke. Turistickej verejnosti je známa najmä vďaka neprehliadnuteľnému kľukatému chodníku vedúcemu na horu od Popradského plesa. Vďaka dlhým serpentínam je tento chodník pohodlný. Oficiálny značený chodník nevedie celkom na vrchol, ale len po Sedlo pod Ostrvou. Toto sedlo sa však nachádza v tesnej blízkosti vrcholu, takže návštevník o nič nepríde. Zo sedla si možno vychutnať strhujúce výhľady na Mengusovskú dolinu či tzv. Korunu Tatier – pôsobivé trojité súštítie považované za najkrajšie v celom národnom parku. Pod západnou stenou Ostrvy sa nachádza známy a hojne navštevovaný Symbolický cintorín obetiam Tatier, ktorý sa tiež oplatí navštíviť. Východiskovým bodom túr na Ostrvu, resp. Sedlo pod Ostrvou, je Štrbské pleso (túra vedie cez Popradské pleso), možno sa sem však dostať i z Vyšných Hágov cez Batizovské pleso.

Cestovné: 15 € nečlen, 12 € člen KST, 10 € seniori, ZŤP, 8 € študenti a TOM
Odchod autobusu: 5:30 z parkoviska pred reštauráciou Topľa.
Predpokladaný návrat:
17:00 hod.

Prihláška: On-line prihláška alebo telefonicky: Ján Hreha (0904 865 595), s uzávierkou v piatok 14. október 2022. Platba v autobuse.

Počet miest v autobuse: Počet účastníkov je obmedzený počtom miest v autobuse (20). Uprednostnení budú členovia KST Krokus pred nečlenmi a nečlenovia podľa poradia v akom sa prihlásia. Členovia KST sú poistení, nečlenovia si pripoistenie pre zásah HS zabezpečujú sami.

Poznámka: V prípade nepriaznivého počasia má organizátor právo výstup zrušiť, alebo preložiť na iný termín. Informácia o konečnej verzii odchodu bude zverejnená na klubovej webovej stránke a klubovom facebooku.

Všetkých srdečne pozývame a tešíme sa na Vašu účasť.